VAŠE OTÁZKY
VY SA PÝTATE A MY ODPOVEDÁME

Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa učebnice, jej používania, spôsobu výučby alebo akýkoľvek technický problém s inštaláciou alebo samotným používaním multimediálneho CD, radi vám na všetko odpovieme.

Na technicky zamerané otázky vám odpovieme pridaním vašej otázky a našej odpovede do tejto sekcie stránky.

Ostatné otázky týkajúce sa spôsobu výučby, používania pracovného zošita, multimediálneho CD vám budú zodpovedané priamo na váš e-mail. Radi Vám poskytneme naše skúsenosti získané z vyučovania informatiky na školách ako aj na počítačových kurzoch.

 
NÁHĽAD UČEBNICOU
INFORMATIKA S TOMÍKOM
 

Otázka:
V počítačovej učebni máme počítače typu 486 DX 66 Mhz. Dá sa využiť vaše výukové multimediálne CD-čko aj na takýchto počítačoch?

Odpoveď:
Multimediálne výukové CD-čko je určené pre počítače s procesorom Pentium, no dá sa využívať aj na počítačoch typu 486 DX 66. V čase keď sme začali tieto výukové programy vytvárať sami sme v učebni používali takéto počítače. Rozdiel bude v tom, že na počítači s menej výkonnejším procesorom pôjdu programy obsahujúce zložitejšie animácie pomalšie. Ten istý problém môže nastať aj pri prehrávaní videocvičení. Ostatné výukové programy, ako aj zhrňujúce teórie, kvízy a testy bude možno plne využívať bez akejkoľvek straty na rýchlosti.

Otázka:
Prečo mi multimediálne CD-čko nebeží na celej obrazovke?

Odpoveď:
Pravdepodobne vaše rozlíšenie je vyššie ako 800 x 600. Multimediálne CD-čko Informatika s Tomíkom, ktoré je súčasťou učebnice je optimalizované pre rozlíšenie 800 x 600. Vo vašom prípade je potrebné pre želaný efekt nastaviť rozlíšenie vašej obrazovky na 800 x 600.

Otázka:
Na dvoch počítačových zostavách, máme podstatne horšiu grafiku ako na iných. Zaujímavé je to, že počítačové zostavy sú úplné rovnaké aj čo ta týka monitorov. Ako to vyriešiť?

Odpoveď:
Na týchto dvoch počítačoch máte pravdepodobne nastavenú farebnú hĺbku 16 alebo 256 farieb. Pre zobrazenie aplikácie v plnej grafike, je potrebné v operačnom systéme Windows nastaviť farebnú hĺbku na 16 miliónov farieb. Tým sa kvalita zobrazenia výrazne zlepší.

Otázka:
Vo vlastnostiach obrazovky nemôžem nastaviť 16. miliónov farieb. Je možná len voľba 256 farieb. Počítač je typu 486. Dalo by sa to nejakým softwarom vyriešiť?

Odpoveď:
Tento problém je čisto hardwarový. Vo vašom prípade pomôže len výmena grafickej karty za lepšiu, ktorá zvláda väčšiu farebnú hĺbku ako je 256 farieb.

Otázka:
Po spustení multimediálneho CD-čka sa program nezobrazí v plnej veľkosti. Ako to nastaviť?

Odpoveď:
V OS Windows, je potrebné vo vlastnostiach obrazovky na karte Nastavenia, nastaviť rozlíšenie 800 x 600, na ktoré je program optimalizovaný. Tým váš problém vyriešite.

Otázka:
Pri cvičení 3.3 2. Klávesnica, mi nefunguje diakritika. V čom je problém?

Odpoveď:
V tomto cvičení je dôležité mať nainštalovanú slovenskú klávesnicu. Skúste v ovládacích paneloch nastaviť ako východziu slovenskú klávesnicu. Tým by ste mali tento problém vyriešiť. Ak používate iný typ klávesnice, ktorý vám vyhovuje, stačí ak si počas cvičenia vymeníte vašu klávesnicu za slovenskú klávesovou skratkou. No to je možné iba v tom prípade, ak slovenskú klávesnicu máte nainštalovanú. Klávesová skratka je: Alt + Shift.
 
 
V KAŽDOM KNÍHKUPECTVE
DISTRIBUJE COMPUTER PRESS a.s.
 

Učebnicu si môžete aj jednoducho objednať cez internet. Aby ste sa mohli uistiť, že sa do tejto učebnice investovať oplatí, ponúkame Vám na tejto stránke množstvo náhľadov ako aj demoverziu kompletnej učebnice.

 
 

V súčasnosti nájdete našu učebnicu už aj v každom kníhkupectve. Ich presný zoznam nájdete v pravidelne vydávanom katalógu kníh z produkcie vydavateľstva Computer Press.